As the matches pass by it might get more and more difficult to keep track of all the names that passed the prelims. So to make it easier for you guys to track of who'll made it into the first round we'll just list everyone in here and update the list while the prelims are progressing. The entries are:
[hide]1. Luffy (2009 champion)
2. Zoro (1st in Prelim #1)
3. Sengoku (2nd in Prelim #1)
4. Jabura (3rd in Prelim #1)
5. Dr. Black Beard (4th in Prelim #1)
6. Sir Crocodile (1st in Prelim #2)
7. Dragon (2nd in Prelim #2)
8. Whitey Bay (3rd in Prelim #2)
9. Nojiko (4th in Prelim #2)
10. Lucky Roo (1st in Prelim #3)
11. Nami (2nd in Prelim #3)
12. Doc Q (3rd in Prelim #3)
13. San Juan Wolf (4th in Prelim #3)
14. Roger (1st in Prelim #4)
15. Iceburg (2nd in Prelim #4)
16. Shackey (3rd in Prelim #4)
17. Kung-Fu Dugongs (4th in Prelim #4)
18. Vista (1th in Prelim #5)
19. Boa Hancock (2nd in Prelim #5)
20. Momonga (3rd in Prelim #5)
21. Rob Lucci (4th in Prelim #5)
22. Zeff (1st in Prelim #6)
23. Duval (2nd in Prelim #6)
24. "He-Man" (3rd in Prelim #6)
25. Foxy (4th in Prelim #6)
26. Doflamingo (1st in Prelim #7)
27. Hiking Bear (2st in Prelim #7)
28. Augur (3rd in Prelim #7)
29. "Chain-Chomp" (4th in Prelim #7)
30. Mihawk (1st in Prelim #8)
31. Jango (2nd in Prelim #8)
32. Hawkins (3rd in Prelim #8)
33. Genzo (4th in Prelim #8)
34. Benn Beckman (1st in Prelim #9)
35. Kaku (2nd in Prelim #9)
36. Thousand Sunny (3rd in Prelim #9)
37. Crocus (4th in Prelim #9)
38. Bon Kurei (1st in Prelim #10)
39. Paulie (2nd in Prelim #10)
40. Arlong (3rd in Prelim #10)
41. Hattori (4th in Prelim #10)
42. Brook (1st in Prelim #11)
43. Tashigi (2nd in Prelim #11)
44. Wiper (3rd in Prelim #11)
45. Basco Shot (4th in Prelim #11)
46. Franky (1st in Prelim #12)
47. Eustass Kid (2st in Prelim #12)
48. Laboon (3rd in Prelim #12)
49. Olvia (4th in Prelim #12)
50. Blackbeard (1st in Prelim #13)
51. Shiki (2nd in Prelim #13)
52. Dorry & Brogy (3rd in Prelim #13)
53. Banchi (4th in Prelim #13)
54. Magellan (1st in Prelim #14)
55. Hatchan (2nd in Prelim #14)
56. Stronger (3rd in Prelim #14)
57. "Petra Pan" (4th in Prelim #14)
58. Rayleigh (1st in Prelim #15)
59. Smoker (2nd in Prelim #15)
60. Apoo (3rd in Prelim #15)
61. Camie (4th in Prelim #15)
62. Bepo (1st in Prelim #16)
63. Norland (2nd in Prelim #16)
64. Mr. 1 (3rd in Prelim #16)
65. Shushu (4th in Prelim #16)
66. Ivankov (1st in Prelim #17)
67. Pandaman (2nd in Prelim #17)
68. Lafitte (3rd in Prelim #17)
69. Gaimon (4th in Prelim #17)
70. Buggy (1st in Prelim #18)
71. Ace (2nd in Prelim #18)
72. "Pwngoat" (3rd in Prelim #18)
73. Dr. Kureha (4th in Prelim #18)
74. Aokiji (1st in Prelim #19)
75. Enel (2nd in Prelim #19)
76. Marco (3rd in Prelim #19)
77. Shiryu (4th in Prelim #19)
78. Ryuma (1st in Prelim #20)
79. Chopper (2nd in Prelim #20)
80. Calgara (3rd in Prelim #20)
81. Hina (4th in Prelim #20)
82. Urouge (1st in Prelim #21)
83. Gun Fall (2nd in Prelim #21)
84. Cricket (3rd in Prelim #21)
85. Jesus Burgess (4th in Prelim #21)
86. Shanks (1st in Prelim #22)
87. Usopp (2nd in Prelim #22)
88. Aphelandra (3rd in Prelim #22)
89. Makino (4th in Prelim #22)
90. Garp (1st in Prelim #23)
91. Bonney (2nd in Prelim #23)
92. Bellemere (3rd in Prelim #23)
93. Yorki (4th in Prelim #23)
94. Whitebeard (1st in Prelim #24)
95. Tom (2nd in Prelim #24)
96. Joz (3rd in Prelim #24)
97. Kuina (4th in Prelim #24)
98. Robin (1st in Prelim #25)
99. Mr. 3 (2nd in Prelim #25)
100. Saul (3rd in Prelim #25)
101. Capone Bege (4th in Prelim 25)
102. Akainu (1st in Prelim #26)
103. Gin (2nd in Prelim #26)
104. Carue (3rd in Prelim #26)
105. T-Bone (4th in Prelim #26)
106. Trafalgar Law (1st in Prelim #27)
107. Hannyabal (2nd in Prelim #27)
108. Sadi-Chan (3rd in Prelim #27)
109. Doma (4th in Prelim #27)
110. Dr. Hiluluk (1st in Prelim #28)
111. Going Merry (2nd in Prelim #28)
112. Coby (3rd in Prelim #28)
113. Chimney (4th in Prelim #28)
114. Margaret (1st in Prelim #29)
115. Killer (2nd in Prelim #29)
116. Gedatsu (3rd in Prelim #29)
117. Inazuma (1st in Prelim #30)
118. Sanji (2nd in Prelim #30)
119. Johnny & Yosaku (3rd in Prelim #30)
120. Richie (4th in Prelim #30)
121. Bartholomew Kuma (1st in Prelim #31)
122. X. Drake (2nd in Prelim #31)
123. Yasopp (3rd in Prelim #31)
124. Gecko Moria (4th in Prelim #31)
125. Jinbei (1st in Prelim #32)
126. Kizaru (2nd in Prelim #32)
127. Red Hair Pirates (3rd in Prelim #32)
128. Yokozuna (4th in Prelim #32)[/hide]